Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uproszczona ewidencja nie wymaga spisów co miesiąc

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Michał 
Drozdyk
źródło: materiały prasowe
Michał 
Drozdyk

Przepisy o rachunkowości decydują, 
na który dzień ujmuje się w księgach rachunkowych koszt, a tym samym przesądzają o dacie poniesienia kosztu podatkowego, z zastrzeżeniem rezerw 
i biernych rozliczeń międzyokresowych.

Firma prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (uor). Wprowadziła zmiany w obowiązującej dotychczas polityce rachunkowości i obecnie ewidencjonuje koszty zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 4 uor. Polega to na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu, połączonym z ustaleniem stanu tych składników aktywów i ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. W związku z tym w polityce rachunkowości przyjęto sporządzanie spisu z natury raz w roku na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia każdego roku, uznając, że okresem sprawozdawczym jest rok podatkowy firmy pokrywający się z rokiem kalendarzowym.

Przedsiębiorca zapytał, czy sporządzanie spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów i niesprzedanych towarów na koniec roku jest wystarczające do prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na PIT jego jako właściciela.

Fiskus uznał, że takie działanie jest nieprawidłowe. Wyjaśnił, że generalną zasadą podatkowego rozliczenia kosztów bezpośrednich jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament