Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim są prawnicy Kaczyńskiego

13 stycznia 2016 | Rzecz o prawie | Tomasz Król
źródło: materiały prasowe

Przyjmuje się, że działania polityków PiS 
w sporze o Trybunał są siłowe, nie mają zaplecza intelektualnego i nie uwzględniają zasad polskiego prawa. Czyżby? – pyta prawnik.

Tomasz Król

Trzeba też postawić drugie pytanie: Czy politycy PiS działają bez wsparcia prawników konstytucjonalistów, czy jednak mają odpowiednie zaplecze eksperckie?

Wobec sporu środowisko prawnicze prezentuje jednolite stanowisko przeciwko działaniom PiS. Czy jest więc uprawniona karkołomna hipoteza, że strategię dla polityków PiS opracowali prawnicy konstytucjonaliści? Tak, gdy przyjmiemy założenie, że strategia ta świadomie uwzględnia problematykę, od kiedy w związku z wyrokiem TK przepis jest niekonstytucyjny. Jest to paradoksalnie ważniejsze dla sporu niż sam wyrok TK. Na przykład w sprawie wyboru pięciu sędziów przez PO–PSL skutek „ex nunc" wyroku byłby dla polityków PiS zwycięstwem. Wskazywaliby, że zaprzysiężenie czterech sędziów wybranych przez PiS miało miejsce przed wyrokiem TK z 3 grudnia 2015 r. (K 34/15).

Wyznaczenie daty dla skutku „ex nunc" lub „ex tunc" wymaga świetnej znajomości orzecznictwa TK, SN i NSA. Jeżeli TK nie wskazał tej daty, to nie ma prostych reguł jej ustalenia. I wtedy metody wykładni pomagają wskazać, czy uznany przez TK za niekonstytucyjny przepis nigdy nie wszedł do obrotu prawnego (skutek „ex tunc"), czy też jest eliminowany na przyszłość od dnia wydania wyroku lub jego publikacji (skutek „ex nunc"). Zasada „ex tunc" wynika z art. 77 Konstytucji RP, który przyznaje obywatelom prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament