Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki będą mniej skłonne pożyczać na mieszkania

13 stycznia 2016 | Ekonomia
Wzrost marż obniża dostępność kredytów
źródło: Rzeczpospolita
Wzrost marż obniża dostępność kredytów

Rynek kredytów hipotecznych może się w tym roku skurczyć o 15 proc. – przewidują bankowcy. Marże wzrosną, bo podatek od aktywów najmocniej obniża rentowność tego typu pożyczek.

Monika Krześniak-sajewicz

Nowo udzielonych kredytów w 2016 roku będzie o 10–20 proc. mniej niż w ubiegłym roku – przewidują bankowcy. Podatek od aktywów i wyższe wymogi kapitałowe spowodują, że udzielanie finansowania na zakup mieszkań przez zwykłego Kowalskiego staje się dla banków coraz mniej opłacalne.

– Można oczekiwać spadku bieżącej sprzedaży hipotek o około 15 proc. Wpływ na to będzie mieć kilka czynników – przede wszystkim wzrost marż i opłat, wyższe wymogi w zakresie wkładu własnego wynikające z Rekomendacji S, bliskie wyczerpanie puli dopłat w ramach programu „MdM" oraz wyższe wymogi kapitałowe banków aktywnych dotychczas na rynku kredytu hipotecznego – wymienia Paweł Dziekoński, dyrektor departamentu produktów kredytowych Deutsche Bank Polska.

Zupełnie nowe warunki

Większość analityków przewiduje kredytowe tąpnięcie. Do wyjątków należą bankowcy spodziewający się, że akcja kredytowa w tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament