Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT od zagranicznych usług powinien rozliczyć kupujący

27 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Kiedy występuje import usług
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy występuje import usług

Odwrotne obciążenie importu usług jest wyjątkiem od ogólnej zasady, zgodnie z którą to sprzedawca jest stroną zobowiązaną do naliczenia i odprowadzenia podatku.

Podmioty gospodarcze powszechnie prowadzą transgraniczną wymianę handlową. W ramach realizowanych transakcji przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z importem usług, do rozliczenia którego zobligowany będzie usługobiorca, w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge mechanism). Mechanizm ten stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą podmiotem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia VAT jest sprzedawca (usługodawca). Ponieważ krajowy usługobiorca jest podatnikiem przy takiej transakcji, zagraniczny usługodawca unika konieczności rejestracji w kraju nabywcy na potrzeby VAT bądź ustanawiania przedstawiciela podatkowego.

Na czym polega mechanizm

Import usług to świadczenie usług, z tytułu realizacji których podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie polski usługobiorca (podmiot, na rzecz którego świadczona jest usługa transgraniczna) w ramach tzw. odwróconego poboru (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT). Usługobiorcy nie muszą przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament