Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawę opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych

27 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Przeliczenie faktury końcowej w przypadku kwot wyrażonych w walucie obcej
źródło: Rzeczpospolita
Przeliczenie faktury końcowej w przypadku kwot wyrażonych w walucie obcej

Wynagrodzenie z tytułu importowanych usług występuje zwykle w walucie obcej. O tym, jaki kurs należy zastosować, decyduje data powstania obowiązku podatkowego, rzadziej dzień wystawienia faktury.

Podstawa opodatkowania importu usług określana jest na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa ta obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty VAT), a także koszty dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez zagranicznego usługodawcę od polskiego usługobiorcy (importera usług). Nie obejmuje ona natomiast udzielonych usługobiorcy rabatów, opustów i obniżek cen.

Uwaga! Podstawy opodatkowania z tytułu importu usług nie ustala się w przypadku, gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania WNT lub wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru >patrz ramka (art. 30c ust. 1 ustawy o VAT).

Przykład

Podmiot P z siedzibą w Polsce nabywa od podmiotu S z siedzibą na Słowacji usługę transportową, której wartość zwiększyła wartość celną importowanych (z Ukrainy do Polski) towarów. Podstawy opodatkowania importu usługi transportowej się nie ustala, zatem u polskiego kontrahenta nie wystąpił import ww. usługi. Wartość usługi transportowej zwiększy bowiem wartość celną importowanego z Ukrainy towaru.

Najczęściej w walucie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament