Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z piorunami

27 stycznia 2016 | Ekonomia
Piorun ma zastąpić legendarne już zestawy przeciwlotnicze Grom
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Piorun ma zastąpić legendarne już zestawy przeciwlotnicze Grom

Przeciwlotnicze zestawy Grom miał zastąpić doskonalszy, rakietowy system Piorun. Nowa broń już jest, ale nie ma decyzji o jej wdrożeniu i produkcji.

zbigniew Lentowicz

Choć zlecony przez wojsko program rozwojowy przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun, w kluczowych parametrach przewyższających amerykańskie stingery, zakończono w końcu zeszłego roku, nie wiadomo, co dalej. Brakuje rozstrzygnięć w sprawie wdrożenia do seryjnej produkcji kierowanych superpocisków i – co ważniejsze – zamówień, które dałyby armii oręż skutecznie osłaniający kraj przed atakiem wrogich śmigłowców, samolotów szturmowych, dronów, a nawet rakiet manewrujących.

– Piorun to idealna broń dla sił Obrony Terytorialnej. Piekielnie skuteczna, do skrytego atakowania i niszczenia statków powietrznych na niskim pułapie. To także przykład, jak można perfekcyjnie przystosować eksploatowane od ponad dekady zestawy Grom do zupełnie nowych, współczesnych zagrożeń – mówi Zdzisław Zieliński, wiceszef fachowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament