Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek badania nie wyklucza przywilejów

27 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Dominik Biel
Dominik 
Biel
źródło: materiały prasowe
Dominik 
Biel

W kategorii małych jednostek mieszczą się spółki, które muszą poddawać sprawozdania finansowe badaniu przez biegłego rewidenta. Mimo to mogą one korzystać z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla tej grupy podmiotów.

Jesteśmy spółką kapitałową, która po nowelizacji ustawy o rachunkowości spełnia warunki do zaklasyfikowania jej do kategorii małych jednostek. Czy i jakie uproszczenia możemy zastosować, sporządzając sprawozdanie finansowe za 2015 r. (rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym)? Czy musimy sporządzać wszystkie elementy sprawozdania, które dotychczas mieliśmy obowiązek przygotowywać jako podmiot podlegający badaniu przez biegłego rewidenta? – pyta czytelnik.

23 września 2015 r. weszła w życie ustawa z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza między innymi pojęcie „mała jednostka". Jest to już kolejny rodzaj grup podmiotów wprowadzony przez ustawodawcę. W 2014 roku wprowadzono do ustawy kategorię jednostki mikro. Zgodnie z nowo wprowadzonym art. 3 ust. 1c uor za małe jednostki uważa się (poza pewnymi wyjątkami) jednostki nieprzekraczające w roku obrotowym, za który sporządza się sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

- 17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

- 34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament