Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzkie sprawy czekają w Trybunale

27 stycznia 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz Marek Domagalski

Polityczne spory wokół Trybunału Konstytucyjnego zablokowały jego pracę na kolejny miesiąc, a na rozstrzygnięcie czekają 174 sprawy.

Marek Domagalski Paweł Rochowicz

W kolejce czekają nie tylko sprawy ważne dla polityków i prawników. Wiele dotyczy znacznych grup społecznych. Tymczasem TK już od 25 listopada zajmuje się tylko własnymi sprawami. Kilka dni temu zdecydował, że spraw nie będzie rozpatrywał do zbadania kontrowersyjnej noweli ustawy o TK autorstwa PiS, co może nastąpić w końcu lutego.

– Trudno, żeby Trybunał podejmował decyzje orzecznicze przed rozstrzygnięciem, na ile ta nowela jest zgodna, a na ile niezgodna z konstytucją – powiedział „Rzeczpospolitej" Andrzej Rzepliński, prezes TK.

Czas pracy

Jedna sprawa dotyczy przepisów o elastycznym czasie pracy (K3/14). Pozwalają go rozliczać w ciągu 12 miesięcy, jeśli wymaga tego nadzwyczajna sytuacja. Można więc polecić pracę w ciągu dnia lub tygodnia znacznie dłuższą, żeby tylko liczba godzin w rozliczeniu rocznym zgadzała się z limitami. Wnioskodawcy – grupa posłów PiS – wskazali, że takie przepisy (m.in. art. 129 § 2 kodeksu pracy) zwrócili uwagę, że europejska dyrektywa o czasie pracy pozwala go rozliczać w okresie sześciomiesięcznym, bez nadzwyczajnych okoliczności. Szczególne warunki stosowania przepisów nie zostały przejrzyście sformułowane. Według Państwowej Inspekcji Pracy zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament