Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwania stojące przed nową Radą

27 stycznia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa

Im dłuższy horyzont się uwzględni, tym większe zagrożenia dla stabilności polskiej gospodarki, na które NBP musi się przygotować – pisze członek odchodzącej RPP.

Andrzej Rzońca

Wzrost polskiej gospodarki jeszcze nigdy w historii nie był tak stabilny jak w latach 2010–2015, mimo że na świecie, a zwłaszcza w Europie, były to bardzo turbulentne czasy. Udało się nam bardziej ustabilizować wzrost niż innym krajach, w których eksport odgrywa równie dużą rolę co u nas. Rozwijaliśmy się bardziej stabilnie niż Chile, Nowa Zelandia i Szwecja, których polityka pieniężna od wielu lat była stawiana za wzór nie tylko NBP, ale i innym bankom centralnym.

Nieznacznie spadła zmienność inflacji bazowej w Polsce, czyli dynamiki tych cen, na którą polityka pieniężna ma największy wpływ. Radykalnie zmniejszyły się wahania kursu złotego (choć ostatnio znowu powracają). Złoty dołączył do najstabilniejszych walut na świecie, co skłoniło niektóre kraje do utrzymywania w nim części swoich rezerw dewizowych. Zachowanie tego dziedzictwa, nie mówiąc o jego wzmocnieniu, będzie dla nowej RPP nie lada wyzwaniem.

Prawie sielanka

Z początku powinno być łatwo, bo nowa Rada rozpoczyna kadencję z niemal idealnie zrównoważoną gospodarką. Wzrost PKB jest wspierany przez wszystkie najważniejsze strumienie: konsumpcję, inwestycje i eksport. Wzrost i poziom PKB oraz stopa bezrobocia są zbliżone do długookresowej równowagi (odpowiednio potencjału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament