Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wykazać transakcję w deklaracji

27 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

O powstaniu obowiązku podatkowego przy imporcie usług decyduje najczęściej wykonanie usługi. Chyba 
że wcześniej zagraniczny wykonawca otrzyma całość lub część należności. Wtedy podatnik rozliczy VAT pod datą zapłaty. Są też wyjątki.

Ustawodawca nie przewidział szczególnych reguł powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Będzie on zatem – co do zasady – powstawał według reguł ogólnych, czyli z chwilą wykonania usługi lub w momencie otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty, przed jej wykonaniem (art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT).

Przykład

Podmiot P z siedzibą w Polsce nabywa od podmiotu N z siedzibą w Niemczech (który nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności) usługę doradczą. Usługa została faktycznie wykonana 7 września 2015 r. Niemiecki usługodawca wystawił fakturę 9 września 2015 r. Zapłata za wykonanie usługi nastąpiła natomiast 11 września 2015 r. Podmiot P powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usługi doradczej od zagranicznego kontrahenta w dacie wykonania usługi, czyli 7 września 2015 r.

Przykład

Podmiot P z siedzibą w Polsce nabywa od podmiotu N z siedzibą w Niemczech (który nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności) usługi reklamowe. Na poczet tych usług pod- miot P wpłacił 1 września 2015 r. przedpłatę w wysokości 40 proc. ustalonego wynagrodzenia. Usługi wykonano 4 września 2015 r. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług u podmiotu P powstał częściowo (40 proc.) 1 września 2015 r. (w dniu otrzymania przedpłaty przez podmiot N), a częściowo (60 proc.) 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament