Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecja nadal na początku drogi

27 stycznia 2016 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Grecy przywykli przez ostatnie lata do strajków i demonstracji. Na zdjęciu protest prawników w Atenach przeciwko podwyżce odpisów socjalnych
źródło: AFP
Grecy przywykli przez ostatnie lata do strajków i demonstracji. Na zdjęciu protest prawników w Atenach przeciwko podwyżce odpisów socjalnych

Lewicowa Syriza rządzi od roku nie bez sukcesów. Końca greckiej tragedii jednak ciągle nie widać.

Przed rokiem na czele rządu stanął Aleksis Cipras, obiecując Grekom koniec wyrzeczeń, świetlaną przyszłość i przywrócenie godności umęczonemu narodowi. Żadnej obietnicy nie dotrzymał, co nie przeszkadza mu jednak rządzić nadal.

Grecja po roku rządów Syrizy jest tak samo blisko bankructwa jak wcześniej. Kierowany przez Ciprasa rząd jest znacznie bardziej ubezwłasnowolniony niż jakikolwiek przedtem. A to nikt inny jak Cipras, szef lewicowej Syrizy, ogłosił dokładnie rok temu, obejmując rządy: „Zgodnie z wyrokiem greckiego narodu trojka jest sprawą przeszłości". Określenie „trojka", pod którym to pojęciem kryło się troje wierzycieli: MFW, Europejski Bank Centralny i UE, rzeczywiście zniknęło z obiegu. Obecnie używa się pojęcia „instytucje". Znaczy to samo.

Strajk za strajkiem

Te same co wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament