Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieci zaskoczone skalą podatku

27 stycznia 2016 | Ekonomia
Podatek miał uzdrowić konkurencję w handlu, ale może tylko pogłębić problemy branży
źródło: Rzeczpospolita
Podatek miał uzdrowić konkurencję w handlu, ale może tylko pogłębić problemy branży

Projekt Ministerstwa Finansów ma niewiele wspólnego z pomysłami, jakie pojawiały się w trakcie konsultacji. Zaskoczenie jest więc spore i niemal powszechne.

piotr mazurkiewicz

Wtorkową sesję na GPW w zasadzie wszystkie firmy handlowe – zarówno te sprzedające żywność, jak i odzież czy inne towary – zaczęły od spadków. Trudno było spodziewać się entuzjazmu inwestorów dla nowych podatków, ale Ministerstwo Finansów w opublikowanych w poniedziałek założeniach do projektu zaskoczyło także wielu przedstawicieli branży handlowej.

Średniacy też zapłacą

Zwolnione z podatku będą tylko firmy generujące rocznie poniżej 18 mln zł obrotu, czyli realnie firmy naprawdę niewielkich, jak na realia rynku wartego tylko w przypadku segmentu handlu spożywczego ok. 200 mld zł. Od 1,5 mln zł do 300 mln zł sprzedaży miesięcznie (3,6 mld zł rocznie) stawka wyniesie 0,7 proc., a kolejna powyżej tego progu wyniesie już 1,3 proc.

Choć otwierając konsultacje, premier Beata Szydło mówiła co prawda o fiskalnej roli podatku, ale również jego znaczeniu dla urealnieniu konkurencji, to taka skala raczej się temu celowi nie przysłuży.

– Firmy o rocznym obrocie powyżej 18 mln zł wchodzące w próg opodatkowania 0,7 proc. zdecydowanie nie będą w stanie nawiązać walki konkurencyjnej z dyskontami – rentowność małych firm wynosi ok. 0,5–1,5 proc. Zatem to właśnie one najsilniej odczują ten podatek – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. – Dyskonty, których rentowność jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament