Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy grudniowa pensja jest wypłacona w styczniu

27 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Magdalena Ciałkowska
Magdalena 
Ciałkowska
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Ciałkowska

Przekazanie pracownikom wynagrodzeń za ostatni miesiąc roku w pierwszym miesiącu roku następnego, ale zgodnie z regulacjami kodeksu pracy, pozwala na ujęcie ich kwoty w podstawie opodatkowania okresu, za który są należne.

Szef, który nie wypłaca pracownikom w terminie wynagrodzenia, popełnia wykroczenie przeciwko pracownikom i im prawom, za które grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Do tego mogą dojść kontrole, a w ostateczności również sąd. Także ustawy podatkowe przewidują swego rodzaju sankcje w tym zakresie, ponieważ wynagrodzenie, które nie jest wypłacone w terminie zgodnym z kodeksem pracy, nie jest kosztem uzyskania przychodu w miesiącu, za który jest należne.

Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem majątkowym przysługującym za wykonaną pracę. Kodeks pracy reguluje i chroni terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy. W odniesieniu do umów cywilnoprawnych zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Które regulacje

Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane przynajmniej raz w miesiącu, w określonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Na pracodawcy ciąży obowiązek doprecyzowania konkretnej daty wypłaty wynagrodzenia. Zbyt ogólne pojęcie może zostać zakwestionowane przez Państwową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10354

Wydanie: 10354

Spis treści
Zamów abonament