Drugie życie dla starszych hal
W Warszawie i okolicach nie brakuje pustych magazynów, szczególnie tych starszych. Dawne centra logistyczne zamieniane są w obiekty rekreacyjne.
– Blisko pół miliona metrów kwadratowych hal znajdujących się w Warszawie i jej pobliskich miejscowościach to magazyny klasy B. Są one dobrą alternatywą dla najemców poszukujących niestandardowych rozwiązań – uważa Aleksander Kuźniewski, ekspert z Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych firmy CBRE.
Opowiada, że Warszawa ma największe zaplecze powierzchni klasy B, co wiąże się z historią rozwoju rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce. Na początku lat 90. to właśnie w stolicy oraz okolicznych miejscowościach powstawały pierwsze nowoczesne obiekty magazynowo-produkcyjne. Wpływ na to miała centralna lokalizacja regionu na mapie Polski, relatywnie wysoka siła nabywcza mieszkańców stolicy, wspierająca ekspansję firm handlowych, oraz napływ kapitału zagranicznego do stolicy, która była pierwszym wyborem dla spółek inwestujących na rynku polskim.
– Te pierwsze nowoczesne inwestycje magazynowe z biegiem lat ulegały starzeniu się i wypierane były przez nowsze projekty dopasowane do zmieniających się i rosnących potrzeb najemców – mówi Aleksander Kuźniewski.
Kto je zechce
Klasa B ma jednak swoje zalety. – Najem powierzchni magazynowej tej klasy, pomimo gorszego standardu technicznego budynków, niesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta