Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne informacje trzeba udostępniać zgodnie z prawem

29 czerwca 2016 | Dobra Firma
Katarzyna Kapinos, radca prawny Kancelaria Prawnicza Windmill Gasiewski & Roman
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Kapinos, radca prawny Kancelaria Prawnicza Windmill Gasiewski & Roman

Spółka nie może przekazywać określonych danych wybranemu akcjonariuszowi z pominięciem innych, bez względu na stan jego zaangażowania kapitałowego w spółce.

Uprawnienie akcjonariusza do uzyskiwania informacji o spółce akcyjnej jest niezależne od wielkości jego zaangażowania kapitałowego w spółkę, czyli bez względu na liczbę posiadanych przez niego akcji spółki. Przepis nie rozróżnia pod tym względem akcjonariuszy mniejszościowych i większościowych. Zgodnie z art. 428 kodeksu spółek handlowych akcjonariusz spółki akcyjnej może wykonywać swoje uprawnienie w trakcie obrad walnego zgromadzenia (art. 428 § 1 k.s.h.), oraz poza nim (art. 428 § 6 k.s.h.).

Równe uprawnienia

Informacje udzielone akcjonariuszowi poza walnym zgromadzeniem wraz z podaniem daty ich przekazania i wskazaniem akcjonariusza, który informacje otrzymał, powinny być przekazane na piśmie w materiałach przygotowywanych przez zarząd na najbliższe walne zgromadzenie. Materiały te nie muszą powielać informacji już przekazanych do wiadomości publicznej (np. w publikacjach prasowych) oraz informacji już przekazanych na walnym zgromadzeniu w trybie art. 428 § 1. Wynika to z tego, że informacje udzielone przez zarząd jednemu akcjonariuszowi powinny zostać udostępnione innym akcjonariuszom. Nie mogą one być dostępne tylko dla jednego z akcjonariuszy, gdyż byłoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10483

Wydanie: 10483

Spis treści
Zamów abonament