Nie trzeba korygować amortyzacji
Gdy podatnik decyduje się sprzedać znak towarowy przed upływem roku od przyjęcia go do używania, nie musi pomniejszać kosztów o dotychczasowe odpisy. Jego niezamortyzowaną część odliczy w momencie zbycia.
W listopadzie 2015 r. ABC sp. z o.o. nabyła prawa do znaku towarowego. Spółka zamierzała wykorzystywać nabyty znak towarowy na cele prowadzonej działalności gospodarczej dłużej niż rok, więc zaliczyła go do wartości niematerialnych i prawnych. Znak towarowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 19 listopada 2015 r. Okazało się jednak, że spółka sprzedała ten znak towarowy przed upływem roku od dnia jego oddania do używania, tj. w czerwcu 2016 r. Czy należy skorygować dotychczasowe odpisy amortyzacyjne od znaku towarowego (wartości niematerialnej i prawnej) zbytego przed upływem roku od momentu oddania go do używania? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c tej ustawy, wartości niematerialne i prawne, a więc nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. DzU z 2013 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta