Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Który podmiot ujmie korekty po podziale przez wydzielenie

29 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Mateusz Pach
Mateusz Pach, konsultant we wrocławskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Mateusz Pach, konsultant we wrocławskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Jeżeli przychód i koszty dotyczące wydzielanej działalności powstały do dnia poprzedzającego dzień wydzielenia, to prawa i obowiązki dotyczące ich rozliczenia powinny być uwzględnione w rachunku spółki dzielonej.

Spółka przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzieloną ze spółki dzielonej. Która z tych spółek powinna ująć w swoim rachunku podatkowym faktury korygujące sprzedaż związaną z działalnością wydzielonego oddziału, zrealizowaną do dnia podziału? – pyta czytelnik.

Sprawę ujmowania faktur korygujących w przypadku wydzielenia ze spółki dzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozstrzygnęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 maja 2016 r. (IBPB-1-2/4510-367/16/MM).

Spółka z o.o. (dalej: wnioskodawca) zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie ustalenia podmiotu uprawnionego do ujmowania w rozliczeniu CIT faktur korygujących dotyczących sprzedaży związanej z przeniesioną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). Wnioskodawca wskazał, że w wyniku podziału spółki dzielonej przez wydzielenie (w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.), do wnioskodawcy została wydzielona ZCP w postaci oddziału spółki dzielonej (dalej: oddział). Jednocześnie pozostająca w spółce dzielonej część majątku również stanowiła ZCP.

W ramach funkcjonowania oddziału w pytającej spółce w przyszłości może okazać się konieczne wystawianie faktur korygujących (in minus oraz in plus), w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10483

Wydanie: 10483

Spis treści
Zamów abonament