Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsprzedaż mediów nie jest transakcją związaną z nieruchomościami

29 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Konrad Misiewicz, doradca podatkowy z kancelarii Olesiński i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Konrad Misiewicz, doradca podatkowy z kancelarii Olesiński i Wspólnicy

Wartość dostaw wody i ciepła przez wspólnotę mieszkaniową do lokali nie może być uwzględniona w ustalaniu limitu zwolnienia podmiotowego.

Wspólnota mieszkaniowa rozpoczęła swoją działalność 9 grudnia 2014 r. Tworzą ją właściciele 90 lokali mieszkalnych. Wspólnota działa zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali. Pośredniczy ona w dostawie mediów do lokali będących własnością właścicieli (zimna woda, ścieki, ciepło na potrzeby c.o. i podgrzania wody). Wspólnota tłumaczyła, że odsprzedając właścicielom zakupione uprzednio w tym celu towary i usługi związane wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali, działa jako podatnik VAT. Korzysta przy tym ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Wspólnota zapytała, czy po zmianie art. 113 ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. powinna wliczać do wartości sprzedaży, o której mowa w tym przepisie, sprzedaż mediów do lokali mieszkalnych wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, zwolnioną przedmiotowo z VAT.

Po analizie przepisów fiskus uznał, że tak. W jego ocenie w świetle obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. zmienionego art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, przy wyliczeniu limitu sprzedaży uprawniającego do korzystania ze zwolnienia wspólnota powinna uwzględnić czynności związane z dostawą mediów (tj.: zimnej wody,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10483

Wydanie: 10483

Spis treści
Zamów abonament