Podatnik w nowej rzeczywistości
Firmy, które planują optymalizację podatkową, powinny zweryfikować swoje zamiary, by przy ewentualnej kontroli nie narażać się fiskusowi. Wszystko przez klauzulę o unikaniu opodatkowania – piszą eksperci.
Prezydent podpisał 7 czerwca ustawę nowelizującą ordynację podatkową, która wprowadza klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Jak każda regulacja, która może uderzyć bezpośrednio w kieszenie podatników, budzi ona wiele emocji zarówno wśród podatników, jak i doradców podatkowych. Przeciwnicy twierdzą, że klauzula spowoduje konieczność zmierzenia się z zupełnie nową rzeczywistością. Będzie groźnym orężem, które otrzymały organy podatkowe do walki z przedsiębiorcami, by dyscyplinować ich pod pozorem walki z nadużyciami podatkowymi. Zwolennicy zaś twierdzą, że podobne przepisy funkcjonują w wielu krajach, w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, i nie wykluczają planowania podatkowego. Może więc warto postrzegać klauzulę jako próbę nadania ram prawnych planowaniu podatkowemu?
Jaka będzie praktyka
Klauzula ma umożliwić fiskusowi pozbawianie podatników korzyści podatkowych, będących efektem dokonywania czynności w sposób sztuczny, sprzecznie z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Kluczowa jest zatem kwestia, jak ustawodawca będzie interpretował korzyść podatkową i „sztuczny" sposób działania, który doprowadził do jej osiągnięcia.
Ustawa przewiduje, że czynność uznaje się za podjętą w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, gdy pozostałe cele gospodarcze czynności, wskazane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta