Polacy wolą pracować w biurze
W większości polskich firm ani pracownicy, ani menedżerowie nie garną się na razie do zdalnej pracy. Wkrótce może się to jednak zmienić, gdyż pokoleniu Y dużo bardziej zależy na elastyczności niż jego starszym kolegom.
Anita Błaszczak
Ponad trzy czwarte dużych firm w Europie oferuje swoim pracownikom możliwość telepracy, czyli poza biurem, w tym także w domu. W Polsce – tylko 45 proc., chociaż niemal sześciu na dziesięciu pracowników jest przekonanych, że większość swoich obowiązków służbowych mogłoby wykonywać zdalnie za pośrednictwem internetu – wynika z tegorocznego badania firmy IDC przeprowadzonego w 16 krajach Europy.
Z takim wynikiem plasujemy się na końcu badanych państw. Średnią podwyższa Skandynawia, gdzie 87 proc. dużych firm oferuje telepracę. Nie bez powodu, bo jak potwierdza raport IDC – stosowanie elastycznych systemów pracy (w tym pracy zdalnej i elastycznego czasu pracy) wyraźnie zwiększa zaangażowanie i lojalność pracowników.
Atut dla informatyka
Nic więc dziwnego, że możliwość zdalnej pracy oferują często pracodawcy z branż, w których nasila się konkurencja o pracowników – w tym w spółkach informatycznych, gdzie nie ma też bariery technologicznej. – Obecnie ok. 80 proc. naszych pracowników korzysta z telepracy i posiada zdalny dostęp do zasobów firmowych. Korzystamy z komunikatorów, rozbudowanego kalendarza firmowego, zdalnych spotkań – twierdzi Jarosław Witwicki, członek zarządu giełdowej Macrologic, która wdrożyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta