Szkolenie pracowników nie zwiększa wartości oprogramowania
Do podstawy amortyzacji programu komputerowego zalicza się wydatki związane z jego wdrożeniem. Natomiast kwoty poniesione na naukę jego obsługi to koszty podstawowej działalności jednostki.
Zakupiliśmy nowy program finansowo-księgowy. Faktura zakupu wyszczególnia wdrożenie oprogramowania oraz szkolenie z obsługi programu. Czy pozycje te zwiększą wartość początkową nowego programu? – pyta czytelniczka.
Artykuł 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) definiuje wartości niematerialne i prawne jako nabyte przez spółkę prawa majątkowe, nadające się do gospodarczego wykorzystania (na własne potrzeby jednostki), o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 12 miesięcy. Jako wartość niematerialną i prawną uor wyszczególnia autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje, prawa do wynalazków etc., brakuje natomiast na tej liście programów komputerowych. Definiuje je ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 1 ust. 1 i 2) jako utwór, który jest przedmiotem prawa autorskiego. Aby użytkować oprogramowanie jednostka może nabyć autorskie prawa majątkowe na podstawie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub użytkować je na podstawie umowy o korzystanie z utworu, czyli licencji.
Systemowe lub użytkowe
Programy komputerowe dzieli się na dwie różne grupy:
- użytkowe oraz
- systemowe.
Programy systemowe są integralną częścią zestawu komputerowego, bez której nie ma możliwości użytkowania komputera. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta