Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

LOT znów złapał oddech

29 czerwca 2016 | Ekonomia
Polskiej linii daleko do wielkich europejskich graczy
źródło: Rzeczpospolita
Polskiej linii daleko do wielkich europejskich graczy

Narodowy przewoźnik ma zysk z działalności podstawowej. Pierwsze półrocze 2016 zakończy wynikiem 20–30 mln złotych na plusie.

Danuta Walewska

Wynik jest lepszy o 160 mln niż rok temu. Zysk na działalności podstawowej zaplanowany na cały 2016 rok to 125 mln zł. Na razie wszystko wskazuje, że wynik ten zostanie przekroczony. Po pięciu miesiącach 2016 r. LOT przewiózł ponad 2 mln pasażerów, o 20 proc. więcej niż rok temu. Plany na cały 2016 rok to 5,5 mln, w 2015 było to 4,3 mln.

Skąd tak dobre wyniki? – Położyliśmy nacisk na efektywność kosztową, co owocuje wielomilionowymi oszczędnościami w porównaniu z tym, co zostało zapisane w budżecie. Każdy wydatek jest sprawdzany zanim pieniądze zostaną wydane. Co tydzień zarząd analizuje wszystkie procesy zakupowe. Chcemy w ten sposób zmienić mentalność w spółce i przekonać ludzi do myślenia o każdej wydawanej złotówce, jak o swojej własnej. Oczywiście duże organizacje długo się uczą, ale pierwsze pozytywne efekty zmian są już widoczne – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

Strata głównie księgowa

Deklaruje, że zrobi wszystko, aby wynik był jak najlepszy, chociaż żyjemy w czasach, które są nieprzewidywalne. Przykładem jest Brexit. Decyzja Brytyjczyków wpłynęła na kursy walut, co może mieć odzwierciedlenie księgowe w wyniku netto nawet na poziomie 60 mln zł. – Z tego powodu wynik netto za czerwiec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10483

Wydanie: 10483

Spis treści
Zamów abonament