Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma odpowiedzialna społecznie bez korzyści podatkowych

29 czerwca 2016 | Ekspert księgowego
Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Crido Taxand
źródło: materiały prasowe
Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Crido Taxand

Wydatki na działania z zakresu CSR, ponoszone np. na budowanie relacji z samorządem terytorialnym i tworzenie pozytywnego wizerunku wśród społeczności lokalnej, nie dają prawa do odliczenia VAT.

Spółka realizuje dużą inwestycję budowy terminalu do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Mając świadomość wpływu tej inwestycji na otoczenie zewnętrzne, firma podejmuje liczne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility – CSR). Działania te zostały wpisane w strategię biznesową spółki. Po szczegółowym ich opisaniu spółka podkreśliła, że wynikają one z poczucia odpowiedzialności i wiążą się z budowaniem oraz utrzymywaniem pożądanych relacji ze społecznością i samorządem lokalnym. Pozwalają także na rozpowszechnianie jej logotypu.

Wątpliwości spółki dotyczyły przede wszystkim tego, czy opisane wydatki związane z działaniami CSR dają prawo do odliczenia VAT.

Fiskus odpowiedział, że nie. W jego ocenie prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko, gdy zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć można więc podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10483

Wydanie: 10483

Spis treści
Zamów abonament