Drobne błędy nie przekreślają odliczenia
Nieprawidłowo wystawiona faktura nie musi oznaczać, że nabywca nie może odliczyć wykazanego na niej VAT. Pomyłka w dacie, nazwie lub numerze NIP dopuszcza skorzystanie z uprawnienia, ale trzeba ją poprawić notą lub korektą.
Marcin Szymankiewicz
ABC spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła celem odsprzedaży towary od firmy X (podatnik VAT czynny). Na udokumentowanie sprzedaży dostawca wystawił fakturę na kwotę 12 300 zł, w tym VAT: 2300 zł. Wystawiona faktura nie zawiera numeru NIP nabywcy. Nazwa, adres nabywcy i pozostałe dane spółki ABC wpisane na fakturze są prawidłowe. Czy spółka może odliczyć podatek naliczony wynikający z tej faktury? – pyta czytelnik.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka ABC (podatnik VAT czynny) nabyła towar celem odsprzedaży. Istnieje zatem związek pomiędzy nabyciem towaru a działalnością opodatkowaną VAT i spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabycia towaru.
Suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług stanowi dla podatnika kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Faktura jest podstawowym dokumentem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta