Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użytkownik końcowy nie zapłaci podatku u źródła

07 listopada 2016 | Podatki | Marta Olewińska

Wynagrodzenie za oprogramowanie dla zagranicznego kontrahenta jest należnością licencyjną. Tym samym polski nabywca ma obowiązek potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego. Wyjątek dotyczy zakupu wyłącznie na własne potrzeby.

Spółka, która jest polskim rezydentem podatkowym, nabyła od podmiotu z siedzibą w Austrii oprogramowanie komputerowe. Z treści umowy licencyjnej wynika, że oprogramowanie może być używane przez licencjobiorcę wyłącznie na własne potrzeby w prowadzonej działalności gospodarczej, bez prawa dalszej odsprzedaży, powielania, kopiowania, modyfikowania, publicznego rozpowszechniania itp. Czy w związku z zakupem tego oprogramowania polska spółka powinna pobrać podatek u źródła oraz sporządzić informację IFT-2R? – pyta czytelniczka.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu 20-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają uzyskane na terytorium RP, przychody podatników niemających siedziby ani zarządu na terytorium RP m.in. z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych, w tym ze sprzedaży tych praw. Według przepisów ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania jest zatem zarówno wynagrodzenie uiszczane tytułem licencji na oprogramowanie, jak i tytułem przeniesienia całości praw autorskich do tego oprogramowania.

Z zastrzeżeniem traktatów

Opodatkowanie według tych zasad może być jednak wyeliminowane albo ograniczone na podstawie regulacji właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO). Z UPO może w szczególności wynikać, że płatność na rzecz kontrahenta zagranicznego może nie być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament