Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatelskie wydatki

07 listopada 2016 | Życie Wielkopolski
Czerwonak to pierwsza gmina wiejska w Polsce, która wykorzystała budżet obywatelski. Mieszkańcy mieli do dyspozycji kwotę 900 tys. złotych.
źródło: materiały prasowe
Czerwonak to pierwsza gmina wiejska w Polsce, która wykorzystała budżet obywatelski. Mieszkańcy mieli do dyspozycji kwotę 900 tys. złotych.

Jedne już wybrały, inne są w trakcie wyboru, jeszcze inne szykują się do głosowania. Liczba miast i gmin korzystających z budżetu obywatelskiego z roku na rok rośnie.

Jacek Łakomy

W tym roku do tego grona dołączyły m.in. położony na północy województwa Złotów i podpoznańskie Dopiewo.

Choć historia budżetu partycypacyjnego na świecie rozpoczęła się niespełna 30 lat temu w brazylijskim Porto Alegre, a w Polsce po raz pierwszy zastosował go pięć lat temu Sopot, na taką formę decydowania - wspólnie z mieszkańcami - o wydatkach, postawiło już ponad 100 polskich samorządów.

Budżety obywatelskie stanowią niewielką część rocznych wydatków miast. W Krakowie w 2016 roku było to 0,24 proc., w Poznaniu i Wrocławiu - dwa razy tyle, a w Łodzi 1,12 proc. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Łódź wydała w ten sposób prawie 57 zł, Płock - prawie 41 zł, Warszawa ponad 29 zł, a Poznań o dwa złote mniej.

W Wielkopolsce Poznań ma największą liczbę mieszkańców i największą kasę miejską, więc - w liczbach bezwzględnych - budżet obywatelski może może tu być i jest największy. Na przyszły rok miasto zaplanowało wydanie w ten sposób 17,5 mln zł, o 2,5 mln...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament