Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina odliczy VAT z faktur na przydomowe oczyszczalnie ścieków

07 listopada 2016 | Podatki | Piotr Marchlewski

Jednostka samorządowa, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem, ma prawo do uwzględnienia w rozliczeniach podatku naliczonego w związku z budową przydomowych oczyszczalni nieczystości.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 18 października 2016 r. (1061-IPTPP2.4512.466.2016.1.KW).

Gmina z własnych środków oraz źródeł zewnętrznych sfinansowała budowę przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ). W tym celu zawarła z zainteresowanymi mieszkańcami umowy cywilnoprawne. Na podstawie tych umów pobrała od mieszkańców środki finansowe w celu pokrycia części kosztów budowy POŚ. Pierwotne brzmienie umów zakładało, że pobierze ona środki finansowe w kwocie ok. 30 proc. budowy. Wnoszone opłaty były ewidencjonowane jako sprzedaż opodatkowana VAT ze stawką 23 proc.

Umowy nie regulowały jednak wprost kwestii własności POŚ, które po wybudowaniu pozostają własnością gminy, oraz sposobu udostępnienia POŚ do korzystania mieszkańcom. Zgodnie z postanowieniami umów w ich ostatecznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament