Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sputnik kontra coca-cola

07 listopada 2016 | Życie Wielkopolski | Bartosz Klimas
Pawilon włoski na międzynarodowych targach z 1962 roku.
źródło: materiały prasowe
Pawilon włoski na międzynarodowych targach z 1962 roku.

Prehistorii Międzynarodowych Targów Poznańskich można szukać w roku 1911, kiedy w tym samym miejscu zorganizowano pruską Wystawę Wschodnioniemiecką. Zegar oficjalnej historii ruszył jednak 28 maja 1921 roku, gdy rozpoczął się pierwszy Targ Poznański, wtedy jeszcze krajowy.

– Wystawa Wschodnioniemiecka była zaczątkiem infrastruktury targowej, na przykład w postaci zbudowanej wówczas Wieży Górnośląskiej, jednak w naszym pojęciu Targi Poznańskie istnieją od roku 1921 – podkreśla w rozmowie z „Rz" Karolina Nawrot z MTP, które pod koniec października świętowały finał obchodów 95-lecia.

Pomysł miał rzucić, jeszcze w roku 1919, sekretarz Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu Edward Mazurkiewicz, zapatrzony na podobne targi w Lipsku. Prezydent miasta Jarogniew Drwęski szybko podchwycił ideę, tym bardziej, że ambicje organizacji wystawy krajowej zdradzały też Warszawa, Gdańsk i Lwów.

Targi – które wedle opinii współczesnych prezentowały się „dość jarmarcznie i kramikarsko" – urządzono w obszernej szopie, ustawionej w okolicy Wieży Górnośląskiej, i trzech szkołach, przy ulicach Berwińskiego, Słowackiego i Różanej, do których upakowano zgłaszające się do ostatniej chwili firmy. W ciągu dziewięciu dni zaprezentowało się 1200 wystawców, naliczono czterdzieści tysięcy gości. Dwa lata później Rada Ministrów zatwierdziła coroczną organizację Targów w Poznaniu, które od 1925 roku stały się imprezą międzynarodową....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament