Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak korzystać z ulgi prowadząc działalność na podstawie kilku zezwoleń

07 listopada 2016 | Podatki | Katarzyna Knapik Przemysław Kaczmarek

Przedsiębiorcy mający kilka zezwoleń na prowadzenie działalności strefowej nie mogą posiadać jednej ewidencji, wspólnie ustalać dochodu i chronologicznie wykorzystywać limitów przyznanej pomocy publicznej.

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (dalej: SSE) to dla przedsiębiorców przede wszystkim ulga podatkowa z tytułu uzyskanych w nich dochodów. Jej rozliczanie nie jest jednak szczegółowo uregulowane w przepisach, co budzi liczne wątpliwości praktyczne. Coraz częściej są one przedmiotem wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji, a problemy zwykle muszą być rozpatrywane ad casum. Jednym z zagadnień, które ostatnio budzi wiele kontrowersji, jest możliwość wspólnego wykorzystywania puli pomocy publicznej przydzielonej przedsiębiorcy na podstawie kilku zezwoleń na prowadzenie działalności w jednej lub w kilku strefach oraz łączne ustalanie dochodu zwolnionego z tytułu prowadzenia działalności strefowej.

W celu dokładniejszego omówienia zagadnienia i przedstawienia właściwych dla niego rozwiązań, konieczne jest przybliżenie kliku pojęć >patrz ramka.

W czym jest problem

Przedsiębiorcy strefowi coraz częściej prowadzą działalność na podstawie więcej niż jednego zezwolenia. Jest to związane z rozwojem ich działalności, przejawiającym się w nowych inwestycjach na terenie jednej lub kilku różnych SSE. Powstaje wówczas pytanie, jak powinni podejść do rozliczania ulgi w związku z posiadanymi zezwoleniami. Chodzi w szczególności o to czy mogą oni łącznie ustalać dochód z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament