Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powietrze do oczyszczenia

07 listopada 2016 | Życie Wielkopolski
W Poznaniu zawartość PM10 w powietrzu ma zostać zredukowana o 10 ton.
źródło: 123RF
W Poznaniu zawartość PM10 w powietrzu ma zostać zredukowana o 10 ton.

Zawartość szkodliwych pyłów co roku jest zbyt wysoka. Ale pieniędzy na walkę z tym zjawiskiem brakuje.

Jacek Łakomy

Maksymalnie 35 razy w roku kalendarzowym. Tyle razy zawartość pyłów PM10 może przekroczyć w powietrzu poziom dopuszczalny dla 24 godzin. Emitują je głównie domowe piece, zasilane niskiej jakości węglem. Do końca września ta granica została już przekroczona w kilku wielkopolskich miastach.

W Nowym Tomyślu w ciągu 9 miesięcy zanotowano 56 takich przekroczeń, w Pleszewie - 49, a w Ostrowie Wielkopolskim - 48. A zostały jeszcze trzy miesiące i sezon grzewczy dopiero się rozpoczął.

Według Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, w ubiegłym roku liczby dopuszczalnych dni z większym niż norma stężeniem PM10 nie przekroczono tylko na stacjach w Lesznie, w podpoznańskim Borówcu i w Poznaniu, przy ul. Szymanowskiego. Najwięcej przekroczeń, bo aż 85, odnotowano w Nowym Tomyślu.

Problem województwa

- Ocena jakości powietrza na terenie województwa wielkopolskiego jest wykonywana każdego roku w odniesieniu do 3 stref: wielkopolskiej, aglomeracji poznańskiej i Kalisza. W ubiegłym roku we wszystkich strefach został przekroczony poziom 24-godzinny PM10 oraz poziom benzo(a)pirenu. W Kaliszu i strefie wielkopolskiej przekroczony został poziom pyłu PM 2,5 - informuje Marzena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament