Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie boimy się wojny

07 listopada 2016 | Kraj | Marek Kozubal
Polscy żołnierze od kilku lat ćwiczą wspólnie z wojskami NATO. W tym roku w Polsce odbyły się największe  po 1989 r. manewry wojskowe Anakonda–16 (na zdjęciu).
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Polscy żołnierze od kilku lat ćwiczą wspólnie z wojskami NATO. W tym roku w Polsce odbyły się największe po 1989 r. manewry wojskowe Anakonda–16 (na zdjęciu).

Większość Polaków uważa, że w razie agresji musimy pomóc sojusznikom.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zbadał postawy Polaków wobec obronności kraju. Pierwszy taki sondaż przeprowadzony został w marcu 2015 r. – rok po agresji Rosji na Ukrainę.

W ciągu półtora roku zmieniła się ekipa rządowa (na czele resortu obrony narodowej stanął Antoni Macierewicz), rozpoczęła się budowa Wojsk Obrony Terytorialnej, a na szczycie NATO w Warszawie zapadła decyzja o dyslokacji wojsk sojuszniczych na wschodniej flance. Nie ustały też agresywne działania Moskwy w naszym regionie.

Czy te fakty mogły mieć wpływ na zmiany postaw Polaków w sprawach obronności?

Gotowi do walki

W sytuacji ataku obcego państwa 30 proc. Polaków samemu zgłosiłoby się do walki w formacjach wojskowych, paramilitarnych lub sanitarnych (w 2015 r. – 29 proc.), a 11 proc. zadeklarowało oczekiwanie na powołanie do wojska. Zatem 41 proc. jest gotowych na stawianie oporu najeźdźcy.

– Wysoki odsetek gotowych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament