Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi swift nie korzystają z preferencji w VAT

07 listopada 2016 | Podatki | Ewelina Kalita

Elektroniczne przesyłanie informacji dotyczących rozliczeń międzybankowych i obrotu papierami wartościowymi nie jest świadczeniem pomocniczym do transakcji finansowych. Nie korzysta zatem ze zwolnienia.

Czy usługi elektronicznego przesyłania wiadomości na rzecz instytucji finansowych (czyli usługi typu swift), z których korzystają m.in. banki, są zwolnione z podatku od towarów i usług? – pyta czytelniczka.

Na ten temat wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 28 lipca 2011 r. w sprawie C-350/10.

Sprawa dotyczyła banku Nordea (podmiot fiński), który nabywał od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT SC usługę elektronicznego przesyłania wiadomości na rzecz instytucji finansowych (dalej: usługi swift). Usługa taka umożliwia bankom, instytucjom finansowym i podobnym podmiotom (z tego samego państwa lub z różnych państw) przesyłanie między sobą komunikatów finansowych (dotyczących rozliczeń międzybankowych i transakcji na papierach wartościowych) w ujednoliconym standardzie przy pomocy oprogramowania opracowanego przez SWIFT SC. Warunkiem korzystania z tej usługi jest stosowanie zatwierdzonego przez SWIFT SC sprzętu komputerowego. W związku z nabyciem ww. usługi Nordea złożyła wniosek o zwrot VAT zapłaconego od usług swift w grudniu 2001 r., jednak otrzymała odmowną decyzję od Konserniverokeskus (urząd ds. opodatkowania dużych podatników).

Sprawa trafiła ostatecznie do Helsingin hallinto-oikeus (sądu administracyjnego w Helsinkach), który postanowił zawiesić postępowanie i zwrócić się do TSUE z pytaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament