Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interpretacja indywidualna chroni także następcę prawnego

07 listopada 2016 | Podatki | Jan Jakub Matak

Jeżeli w takim samym stanie faktycznym spółka przejmująca zastosowała się do uzyskanej interpretacji indywidualnej wydanej na rzecz spółki przejmowanej, to skorzysta z wynikających z tej interpretacji uprawnień ochronnych. Zasada ta dotyczy również zdarzenia przyszłego, które ziści się dopiero po połączeniu podmiotów.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września 2016 r. (II FSK 2210/14).

Spółka (bank) połączyła się przez przejęcie z innym bankiem. Tym samym wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe banku zgodnie z art. 93 § 1 i 2 ordynacji podatkowej. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy prawa wynikające z interpretacji indywidualnych, wydanych bankowi po 1 lipca 2007 r., przeszły po połączeniu na spółkę jako następcę prawnego banku. Na tak postawione pytanie spółka sama odpowiedziała twierdząco: jej zdaniem jest tak pod warunkiem, że stan faktyczny się nie zmienił. Zdaniem spółki wynika to z zasady sukcesji generalnej wyrażonej w ordynacji podatkowej. Zmiana prawa od 1 lipca 2007 roku nie wpłynęła na zasady przechodzenia praw wynikających z interpretacji indywidualnych.

Organ nie zgodził się jednak ze stanowiskiem spółki. Jego zdaniem interpretacja indywidualna chroni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament