Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatny laptop i telefon na firmowe potrzeby

07 listopada 2016 | Podatki

Gdy przedmioty wykorzystywane przez pracownika dla celów firmy są jego własnością, zazwyczaj dostaje od pracodawcy ekwiwalent. Jest on przychodem ze stosunku pracy, jednak korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Bartłomiej Sikora

Rafał Karbowniczek

Do wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych potrzebne są odpowiednie „narzędzia". Najczęściej są to: samochód, telefon i komputer. Sposób rozliczenia tych „narzędzi" zależy przede wszystkim od tego czy są one własnością pracownika czy pracodawcy.

Ważne kto jest właścicielem

Czy korzystanie przez pracownika z należących do pracodawcy samochodu, telefonu lub komputera, niezbędnych do wykonywania danego rodzaju pracy, powoduje skutki podatkowe? Czy pracownik uzyskuje przychód?

W przypadku samochodu, telefonu lub komputera (lub innych przedmiotów uzależnionych od rodzaju wykonywanej pracy) udostępnionych pracownikowi przez pracodawcę, wykorzystywanych wyłącznie do użytku służbowego, tj. do realizacji powierzonych pracownikowi obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę za pomocą firmowego sprzętu, pracownik nie uzyskuje żadnej osobistej korzyści, lecz działa w interesie zakładu pracy i na jego rzecz. W związku z tym nie uzyskuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Nieodpłatne świadczenia

Czy przedmioty powierzone przez pracodawcę pracownikowi mogą być używane przez pracownika do użytku prywatnego? Czy wiąże się to z uzyskaniem przez pracownika dodatkowego przychodu?

Pracownik jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament