Święty Marcin dzieli się rogalem
Wypiekane od ponad 150 lat ciastko z białym makiem jest jedną z wizytówek Poznania i Wielkopolski.
- Rogal świętomarciński, smaczny i kojarzący się z tradycją dzielenia się, budzi od dawna pozytywne emocje wśród Wielkopolan – mówi Katarzyna Mojzykiewicz z Grupy Producentów Rogal Świętomarciński. - Dodatkowo, dzięki rozgłosowi, który zyskał za sprawą unijnej certyfikacji, stał się wizytówką Poznania i regionu – dodaje.
Apetyt na slow food
Maciej Szaroleta, dyrektor strategii poznańskiej agencji Albedo Marketing uważa, że rogale w ich boju o najsłynniejszy symbol Poznania wspierają takie trendy, jak moda na regionalizm i slow food, a także unikalność związana z tradycją jedzenia wypieku tylko raz w roku, czyli 11 listopada.
Według jednej z legend prekursorem wypieku rogali świętomarcińskich i rozdawania ich ubogim był cukiernik Józef Melzer. Na pomysł wpaść miał w listopadzie 1891 r. pod wpływem kazania proboszcza parafii Świętego Marcina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta