Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka nie jest twórcą, więc nie korzysta z obniżonej stawki VAT

07 listopada 2016 | Podatki | Monika Pogroszewska

Firma zajmująca się projektowaniem wnętrz musi stosować 23 proc. VAT. Stawka 8 proc. przysługuje tylko osobom będącym twórcami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.

Monika Pogroszewska

Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła w interpretacji z 21 października 2016 r. (IBPP2/ 4512-572/16-2/BW) zasady rozliczenia usług projektowania wnętrz. Izba rozpatrywała pytanie spółki, która chce otworzyć nowy dział zajmujący się projektowaniem wnętrz (PKD 7410 Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania). Planuje zawarcie umowy zlecenia z architektem, który będzie wykonywał dokumentację projektową oraz pozostałe obowiązki projektanta. Chodzi o przygotowanie rzutów projektu, zestawienie materiałów, jakie należy użyć w celu jego realizacji, komputerowe wizualizacje wnętrz oraz nadzór autorski nad projektem. Każdy projekt ma być jedyny, indywidualny i niepowtarzalny, opatrzony podpisem autora. Prawa autorskie zostaną przekazane nabywcy, a spółka będzie sprzedawała projekty indywidualnym odbiorcom.

Przedmiotem sprzedaży będzie usługa projektowa. Spółka wystawi nabywcy fakturę za sprzedaż wykonanej usługi, na której wyszczególni, że dotyczy ona wykonania projektu wraz z przeniesieniem praw autorskich do niego. Twórcą projektów będzie architekt, z którym zostanie podpisana umowa zlecenie i to on na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament