Jak amortyzować firmowy majątek
Każdy przedsiębiorca chce rozliczać wydatki na nabyte środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w korzystny dla siebie sposób. Przepisy wprowadzają tu jednak ograniczenia, które warto znać, aby nie narazić się na kłopoty.
Roczna stawka na programy komputerowe
Jaką maksymalnie roczną stawkę amortyzacji można zastosować do nabytej licencji na program komputerowy (zintegrowany system informatyczny - licencja na programy komputerowe zainstalowane na serwerze w obszarach: Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel)?
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o CIT i art. 22c ustawy o PIT, wartości niematerialne i prawne. Są nimi nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego (zob. art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT i art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT).
Okres rozliczania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż 24 miesiące od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich (zob. art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Licencje na programy komputerowe powinny być zatem amortyzowane nie krócej niż 24 miesiące. Tym samym roczna stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 50 proc. (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 3 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta