Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiara, męstwo i kicz

07 listopada 2016 | Kultura | Małgorzata Piwowar Jacek Marczyński
Andrew Garfield jako sanitariusz Desmond Doss.
źródło: Monolith films
Andrew Garfield jako sanitariusz Desmond Doss.
Teresa Palmer w roli Dorothy, ukochanej Desmonda.
źródło: Monolith films
Teresa Palmer w roli Dorothy, ukochanej Desmonda.

To historia Desmonda Dossa, który istniał naprawdę. Ta niezwykła opowieść oparta jest na faktach, a jej siłę wzmacniają w finale współczesne wypowiedzi dawnych żołnierzy, których on uratował.

Małgorzata Piwowar

Był pierwszym w historii conscientious objectorem, czyli człowiekiem odmawiającym aktywnej służby wojskowej ze względu na przekonania, który został odznaczony amerykańskim Medalem Honoru. Otrzymał to zaszczytne wyróżnienie z rąk prezydenta Harry'ego Trumana za „niezwykłą odwagę i niezachwianą wiarę w desperackiej sytuacji". Od tamtego czasu jedynie dwóch innych conscientious objectorów zostało odznaczonych Medalem Honoru.

W czasie II wojny światowej Desmond Doss, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego zaciągnął się do służby w armii – zaznaczając na samym początku, że nie dotknie broni. Przemoc kłóciła się z jego moralnymi i religijnymi przekonaniami, a służyć pragnął, ratując innych jako sanitariusz. Przełożeni i koledzy z kompanii uważali go za tchórza, na którego w trudnych, frontowych sytuacjach nie będzie można liczyć. Bez skutku. U schyłku wojny, wiosną 1945 roku, Doss wyjechał jednak ze swoim oddziałem na Okinawę, by wziąć udział w zdobywaniu Skarpy Maeda, klifu znanego jako Hacksaw Ridge, który stanął na drodze amerykańskiej piechocie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10593

Wydanie: 10593

Spis treści
Zamów abonament