Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotą dostępu do danych jest poufność

28 lutego 2017 | Rzecz o prawie | Maciej Rogalski

Zatrzymywanie danych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w połączonych sprawach C-203/15 Tele2 Sverige AB/Post-ochtelestyrelsen i C-698/15 Secretary of State for the Home Department/Tom Watson i in. wydał 21 grudnia 2016 r. wyrok dotyczący zatrzymywania danych.

Krajowe przepisy wciąż obowiązują

W poprzednim takim wyroku z 8 kwietnia 2014 r. w połączonych sprawach C-293/12 i C-594/12 Digital Rights Ireland i Seitlinger i in. TSUE stwierdził nieważność dyrektywy 2006/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie zatrzymywania generowanych lub przetwarzanych danych w związku ze świadczeniem ogólnie dostępnych usług łączności elektronicznej lub udostępnianiem publicznych sieci łączności oraz zmieniającej dyrektywę 2002/58/WE (dyrektywa 2006/24/WE). Uzasadniając wyrok, Trybunał stwierdził m.in., że w dyrektywie brakuje definicji „poważnych przestępstw" (art. 1 ust. 1 odsyła do pojęcia „poważnych przestępstw" w ustawodawstwie każdego państwa członkowskiego). Dyrektywa nie określa żadnych materialnych i proceduralnych przesłanek uzyskania przez właściwe organy krajowe dostępu do danych, a następnie ich wykorzystania. Uzyskanie przez właściwe organy krajowe dostępu do danych nie podlega uprzedniej kontroli sądu lub niezależnego organu administracyjnego. Trybunał wskazał, że dyrektywa ta obejmuje generalnie wszystkie jednostki, środki łączności elektronicznej i dane o ruchu. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament