Kanclerz Schulz Odnowiciel
Tegoroczne wybory będą dla Merkel wyjątkowo trudne. Nie może wyborczej strategii budować na sukcesach przeszłości, bo przesłaniają je aktualne problemy – piszą eurodeputowany i publicysta.
Niemieccy socjaldemokraci zacierają ręce. Zaledwie wskazali Martina Schulza jako swojego kandydata na urząd kanclerza, a już ich książę tronu, jeszcze do niedawna przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nie tylko zrównał się w sondażach z kanclerz Angelą Merkel, ale nawet zaczyna ją wyprzedzać. Jego partia, od wielu lat utykająca na obie nogi, zaczyna je prostować. Zachwyt nad Schulzem sprawia, że SPD wyrastają skrzydła, pławi się w oparach entuzjazmu i chwali tysiącami nowych członków. Głównie młodych. Sondaże wskazują, że socjaldemokraci mogą również liczyć na niemałą grupę dotychczas niegłosujących i – co wcale nie jest zaskakujące – także na wielu potencjalnych zwolenników skrajnie prawicowej Alternative für Deutschland (AfD). Pospolite ruszenie? Marcin Schulz Odnowiciel?
Grudniowy zamach terrorystyczny w Berlinie, a także liczne wcześniejsze zamachy sprawiły, że głównym tematem kampanii wyborczej w Niemczech będzie wewnętrzne bezpieczeństwo i ochrona obywateli. A więc problem, który w istotnej części jest skutkiem masowego, niekontrolowanego napływu migrantów. Ten temat nie jest mocną stroną socjaldemokratów. W ocenie wyborców to domena konserwatystów. Jednakże rezygnacja z kandydowania dotychczasowego przewodniczącego SPD – wicekanclerza Sigmara Gabriela, a także nominacja Schulza pozwoliły ich partii szybko zmienić akcenty wyborczej kampanii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta