Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska już jest innowacyjna

28 lutego 2017 | Ekonomia
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Zbigniew Jakubas Nasz kraj nie jest tak zacofany, jak niektórzy myślą. Tyle że u nas większość firm wlicza nakłady na badania i rozwój w bieżące koszty funkcjonowania – mówi właściciel Grupy Kapitałowej Multico.

Rz: Czy Polska jest dzisiaj dobrym miejscem do robienia biznesu?

Przez ostatnich 27 lat była i nadal jest dobrym miejscem do robienia biznesu. Gdyby tylko politycy mniej przeszkadzali. Czasami są niefortunne wypowiedzi jak ta, że polscy przedsiębiorcy bojkotują inwestycje i tym samym spowalniają wzrost PKB. Nie pomaga też od 27 lat ciągle zmieniane, ale wciąż słabe i skomplikowane prawo podatkowe oraz składane co kilka dni zapowiedzi polityków dotyczące kolejnych jego zmian. Administracyjnych przeszkód jest nadal bardzo wiele, a one też wpływają na rozwój gospodarki. Prawo budowlane to kłopot dla przedsiębiorców. Dam przykład: w 2010 r. Mennica kupiła teren w Warszawie nad Wisłą, prawie 30 ha, wydając 126 mln zł. Chce tam zbudować osiedle na 3,5 tys. mieszkań, praktycznie małe miasto w mieście. I już sześć lat walczy z biurokracją Warszawy o wydanie tzw. warunków zabudowy, ponosząc prawie 10 mln zł rocznie kosztów, bo sam podatek od użytkowania wieczystego to prawie 4 mln zł, plus koszty finansowe. Te kwoty i strata czasu wpłyną na ceny mieszkań. Na szczęście lepiej jest w innych dzielnicach Warszawy oraz w Krakowie, Lublinie czy Poznaniu, gdzie w kilka miesięcy od kupna działek ruszyła budowa.

Który poziom administracji najtrudniej przejść?

Ryba psuje się od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament