Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba zwrócić bonifikatę po sprzedaży mieszkania

28 lutego 2017 | Administracja

Wójt, na podstawie uchwały rady gminy, może sprzedać lokal mieszkalny z bonifikatą. Zasadą jest jednak, że jeżeli nabywca zbył taki lokal przed upływem pięciu lat, musi – na żądanie wójta – zwrócić kwotę równą bonifikacie po jej waloryzacji.

- Najemca lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy nabył ten lokal od gminy z bonifikatą. Po roku zwrócił się do gminy z pytaniem, czy jeżeli sprzeda ten lokal, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczy na remont swego domu na nieruchomości letniskowej, będzie zwolniony z obowiązku zwrotu bonifikaty. Czy będzie przysługiwać mu takie uprawnienie?

Nie. W art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.) przewidziano, że przy bezprzetargowej sprzedaży nieruchomości stanowiących własność gminy wójt (burmistrz, prezydent miasta), na podstawie uchwały rady gminy, może udzielić bonifikaty m.in. w sytuacji, gdy nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny. W uchwale rady gminy określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych. W przypadku lokalu mieszkalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament