Wpuszczą turystów pod wieżę
Odtworzenie fosy, zbudowanie kładki, odnowienie schodów tuż przy Wzgórzu Uniwersyteckim czy przywrócenie piwnic pod wieżą do użytku – takie są plany władz Opola związane z rewitalizacją Zamku Górnego.
Prace już się zaczęły i mają potrwać do końca roku. Pochłoną 5,6 mln zł, z czego część pochodzi z dotacji unijnych.
– Opole świętuje jubileusz: 800. rocznica powstania miasta. Ma długą i piękną historię. To dobry czas, by tę historię przybliżyć mieszkańcom. By przywrócić miejsca, obiekty, które kiedyś dla miasta były ważne. Teraz mogą pełnić funkcję edukacyjną, stać się atrakcją turystyczną. Tak właśnie jest z Zamkiem Górnym – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Szkoła przy zamkowej wieży
Obiekt był wzniesiony między 1382 a 1387 rokiem. Po pożarze w 1615 r. zamek popadł w ruinę, a ponad pół wieku później cesarz Leopold I podarował zniszczony obiekt jezuitom, którzy obok dobrze zachowanej wieży postawili gimnazjum, z czasem rozbudowane.
W 1859 r. wybudowano salę gimnastyczną, a w latach 40. XX wieku wyremontowano część fortyfikacji i dobudowano nowy budynek fizyki.
– Pomieszczenia podziemne bramy zostały zagruzowane podczas kolejnych remontów – od średniowiecza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta