Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruszyła budowa inteligentnego miasta

28 lutego 2017 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Michał Duszczyk
W ramach smart city powstanie m.in. centrum zarządzania ruchem dla ponad 40 skrzyżowań, pojawią się też autobusy hybrydowe.
źródło: 123RF
W ramach smart city powstanie m.in. centrum zarządzania ruchem dla ponad 40 skrzyżowań, pojawią się też autobusy hybrydowe.

Ratusz, dzięki nowym technologiom, chce do 2023 roku istotnie poprawić komfort życia w Opolu.

Nowoczesne miasto – a takim chce być Opole – nie obejdzie się bez rozwiązań typu smart city. To jedno z najstarszych miast w naszym kraju podjęło więc strategiczną decyzję o wdrożeniu takich innowacji.

Będą mniejsze korki

– Właśnie wymieniamy lampy. W przyszłości całe oświetlenie w mieście sterowane będzie w sposób inteligentny. Mamy już sieć światłowodów, która umożliwi inteligentne zarządzanie miejskim światłem – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka Urzędu Miasta Opole.

W przyszłości wszystkie skrzyżowania w mieście również zarządzane będą w sposób inteligentny. – Celem jest zwiększenie udziału transportu publicznego w środkach komunikacji wybieranych przez mieszkańców, a także ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Jak zaznacza, dzięki realizacji przedsięwzięcia mają się zmniejszyć korki; poprawić się ma także płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Życie mieszkańców ma się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament