Pracodawcą jest spółka, a nie grupa kapitałowa
Każdy z pracodawców wchodzących w skład grupy kapitałowej ma swobodę w określaniu warunków zatrudnienia pracowników. Oznacza to, że zatrudnieni w spółce-córce mogą zarabiać mniej niż w spółce-matce. Porównywanie sytuacji pracowników z punktu widzenia zasady równego traktowania, może się odbywać odrębnie u każdego pracodawcy, a nie w obrębie całej grupy kapitałowej.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2013 r. (III PK 20/13).
Stan faktyczny
Układ zbiorowy pracy obowiązujący u pracodawcy przewidywał dodatkowy dzień wolny od pracy dla osób zatrudnionych w ruchu ciągłym, w czterobrygadowej lub podobnej organizacji czasu pracy. Nie przysługiwał on natomiast pracownikom zatrudnionym w klasycznym systemie trzyzmianowym. Natomiast u innych pracodawców należących do tej samej grupy kapitałowej dodatkowy dzień wolny miały wszystkie osoby zatrudnione w ruchu ciągłym, także w zwykłym systemie trzyzmianowym. Związek zawodowy wystąpił przeciwko pracodawcy z powództwem o nakazanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta