Zamiast ekwiwalentu, więcej dni wolnych na kolejnym etacie
Podpisując z tą samą osobę nową umowę bezpośrednio po poprzedniej, szef może z nim uzgodnić, że niewykorzystany dotąd urlop wybierze w czasie trwania nowego stosunku pracy.
Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w naturze. Tylko wyjątkowo, gdy tak się nie stanie, a jego umowa zostanie rozwiązana lub wygaśnie, pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopu i to bez względu na tryb ustania stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). Obowiązek zapłaty ekwiwalentu obciąża ten zakład pracy, w którym etatowiec był zatrudniony w dniu powstania prawa do tego świadczenia.
Skutki przejścia
Jeżeli dojdzie do przejścia zakładu na nowego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p. lub z mocy przepisów szczególnych, pracownik przechodzi do niego wraz z urlopem. Prawo do urlopu w naturze nie ulega wówczas przekształceniu w prawo do ekwiwalentu.
Jeśli jednak do zmiany pracodawcy dojdzie w inny sposób, a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wówczas dotychczasowy zakład musi zapłacić ekwiwalent. W tej sytuacji istnieje możliwość – ale tylko za zgodą albo na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta