Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strata stanowiska nie oznacza rozstania z urzędem

28 lutego 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Po odwołaniu z wyższego stanowiska członek korpusu kontynuuje zatrudnienie w tej służbie. Nie wraca jednak automatycznie na wcześniej zajmowane stanowisko.

Małgorzata Jankowska

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Tak stanowi art.70 § 1 Kodeksu pracy (kp). Przepis ten ma także zastosowanie do osób powołanych na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Zgodnie z art. 53a ust. 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) powołanie na takie stanowisko jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

Odwołanie ze stanowiska jest przy tym, co do zasady, równoznaczne:

- z wypowiedzeniem umowy o pracę (przy czym w okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem) lub

- z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 kp.

Rozwiązanie stosunku pracy z powołania nie oznacza jednak, że osoba, którą to dotknęło musi pożegnać się ze służbą cywilną. O tym czy jej dalsza kariera w tej formacji jest możliwa zależy od tego czy na wyższe stanowisko została powołana spośród członków korpusu sc czy spoza niego. A także czy jej stosunek pracy jest objęty ochroną.

Odwieszenie stosunku pracy

W przypadku osób powołanych na wyższe stanowisko spośród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament