Strata stanowiska nie oznacza rozstania z urzędem
Po odwołaniu z wyższego stanowiska członek korpusu kontynuuje zatrudnienie w tej służbie. Nie wraca jednak automatycznie na wcześniej zajmowane stanowisko.
Małgorzata Jankowska
Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Tak stanowi art.70 § 1 Kodeksu pracy (kp). Przepis ten ma także zastosowanie do osób powołanych na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Zgodnie z art. 53a ust. 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) powołanie na takie stanowisko jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
Odwołanie ze stanowiska jest przy tym, co do zasady, równoznaczne:
- z wypowiedzeniem umowy o pracę (przy czym w okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem) lub
- z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 kp.
Rozwiązanie stosunku pracy z powołania nie oznacza jednak, że osoba, którą to dotknęło musi pożegnać się ze służbą cywilną. O tym czy jej dalsza kariera w tej formacji jest możliwa zależy od tego czy na wyższe stanowisko została powołana spośród członków korpusu sc czy spoza niego. A także czy jej stosunek pracy jest objęty ochroną.
Odwieszenie stosunku pracy
W przypadku osób powołanych na wyższe stanowisko spośród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta