Warto wzmocnić inwestycje
Położenie przygraniczne, rolnictwo, zabytki i relatywnie niskie koszty pracy to mocne strony regionu.
Położenie przygraniczne, nowoczesne rolnictwo, liczne zabytki czy relatywnie niskie koszty pracy to mocne strony woj. opolskiego. Słabe strony to na pewno ujemny przyrost naturalny, ujemne saldo migracji czy niskie nakłady inwestycje.
Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodniej części Polski. Jest to region o bardzo intensywnym rolnictwie, wysokim poziomie kultury rolnej, z bardzo żyznymi glebami.
Atuty
Opolszczyzna stanowi korzystne miejsce lokalizacji dla przemysłu spożywczego. Nie bez znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorstw jest położenie na głównych krajowych i europejskich szlakach komunikacyjnych i transportowych oraz doskonały dostęp do żeglugi śródlądowej dzięki Odrze i kanałowi Gliwice–Kędzierzyn-Koźle (port w Kędzierzynie jest największym portem śródlądowym w Polsce).
Na terenie województwa znajduje się sześć uczelni wyższych, w których kształci się 25 tys. studentów, czyli 1,8 proc. studentów w skali kraju. W województwie działają trzy specjalne strefy ekonomiczne: Katowicka, Starachowicka oraz Wałbrzyska.
Rośnie PKB
W ciągu ostatnich pięciu lat produkt krajowy brutto w woj. opolskim wzrósł o 11,8 proc. – o prawie 3 proc. mniej niż w tym samym okresie PKB liczony dla kraju. Wynosił 37,7 mld zł. Można powiedzieć, że była to równowartość 236...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta