Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik z wyrokiem nie zaszkodzi swemu mocodawcy

28 lutego 2017 | Administracja

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie zostanie wykluczony z przetargu, nawet jeśli jego pełnomocnik został prawomocnie skazany.

Zamawiający uznał za najkorzystniejszą ofertę wykonawcy B.N. – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wykonawca ten ujawnił w CEIDG dane swojego pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia jego spraw. Zakres umocowania obejmował „zmianę wpisu, wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG, prowadzenie spraw za pośrednictwem punktu kontaktowego, podpisywanie umów przetargowych".

Pełnomocnik z wyrokiem

Odwołujący w sprawie (KIO 31/17) zaskarżył ten wybór odwołaniem, w którym zarzucił m.in. zaniechanie wykluczenia zwycięskiego wykonawcy, pomimo że wobec ujawnionego w CEIDG pełnomocnika wykonawcy zapadł prawomocny wyrok sądu, wypełniający przesłankę wykluczenia wykonawcy B.N.

Odwołujący podnosił, że wykonawca, niezależnie od formy prawnej prowadzenia działalności, podlega wykluczeniu, jeśli jego prokurenta skazano za przestępstwo wskazane w ustawie Prawo zamówień publicznych (ustawa p.z.p.). Odwołujący argumentował, że wykonawca B.N. podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, co wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i jednocześnie w rejestrze tym uwidocznił swojego pełnomocnika, który zdaniem odwołującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10687

Wydanie: 10687

Spis treści
Zamów abonament