Skazany dzięki wideo
W ciągu dwóch dni z rzędu padły w Szwecji wyroki z karą dożywotniego pozbawienia wolności za zbrodnie wojenne. Werdykty są ważnym sygnałem, że Szwecja nie udziela schronienia wojennym przestępcom.
W Szwecji przybywa zgłoszeń o podejrzanych zbrodniarzach wojennych, którzy popełnili przestępstwa w Syrii i Iraku, a także w Erytrei i Afganistanie, ostatnimi laty do kraju przybyło bowiem wielu azylantów, wśród których mogą znajdować się i kaci, i ich ofiary. Większość uchodźców zgłasza swoje podejrzenia do agencji migracyjnej. Przestępców identyfikują też międzynarodowe organizacje. Do ich rozpoznania nierzadko przyczyniają się również sami sprawcy, którzy zostawiają ślady swojej działalności w sieci, co służy potem jako materiał dowodowy.
Tak się stało w przypadku Syryjczyka Haisama Omara Sakhanha. W 2012 r. mężczyzna udał się z Włoch do Syrii, by walczyć po stronie grupy rebeliantów przeciwko siłom reżimu Assada. W maju tego roku brał udział w ataku w pobliżu Idlib, gdzie grupa wzięła do niewoli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta